خانه روی آب

تاریخ ثبت : جمعه 1393/4/20

 

 

دماوند موقعیت
2 تعداد طبقات
اقای یزدانی کارفرما
آرتور معمار
 
1387 سال
 

 

خانه ی روی آب 

 

ایده طراحی :

 

در طراحی از زمینه گرایی (توجه به محیط پیرامون و نیروهای سایت) استفاده شده است.ایده اصلی طرح خطوط توپوگرافی موجود در سایت است که اندیشه های مارا به سمت طراحی فرم بنا با انعطاف پذیری خاصی از لایه های افقی زمین سوق داد که بنا یک کل واحد را تشکیل داده و خود کاملا با طبیعت پیرامون خود هماهنگ ساخت. تعریف الگویی جدید به منظور زندگی روی آب و پیوند مطلوب با آن از اهداف اصلی این پروژه بوده که موجب شده تا دیدگاه اصلی گروه طراحی در شناوری ومعلق بودن در آب قرار گیرد.

 

کاربری بنا با ذکر جزئیات

 

این ویلا طبق خواسته کارفرما برای اقامت غیردائمی جهت تعطیلات آخر هفته طراحی شده است. اولین خواسته کارفرما محرمیت و امنیت بود. در این زمینه شروع به آنالیز سایت نمودیم و پس از بررسی های لازم سعی بر آن شد جهت حفظ محرمیت و امنیت ،جبهه ساختمان در سمت همسایگی بدون باز شو باشد. طبق خواسته کارفرما بنا در سه طبقه طراحی شده است و عرصه های عمومی وخصوصی از یکدیگر جدا شده است. طبقه اول شامل آشپزخانه،سالن نشیمن و2خواب مهمان است وطبقه اول آن شامل 3 خواب وسرویس های بهداشتی است.ودرطبقه زیرزمین نیزاستخروامکانات ورزشی تعبیه شده است.دسترسی اصلی به طبقه ی دوم از طریق پلکانی که از طبقه اول آغاز می شود ودر نهایت به فضای خصوصی طبقه دوم ختم می شود صورت می گیرد. اختلاف سطحی که در سایت وجود دارد این امکان را به ما داد تا  یک دسترسی فرعی و مجزا برای ورود به فضای خصوصی (خواب ها)طبقه دوم در پشت بنا در نظر بگیریم.ورود به ساختمان از طریق پلی معلق بر روی آب صورت می گیرد .بطور کلی طراحی ساختمان به گونه ای صورت گرفته است که حداکثراستفاده از نور طبیعی و مناظر اطراف را داریم.

استفاده از تکنولوژی سیستم گرمایش از کف باعث بهینه سازی در مصرف انرژی شده است و سرمایش ساختمان بوسیله تهویه طبیعی صورت می گیرد.طراحی معماری به گونه ای صورت گرفته که گویی یک پیکره ی منسجم از دل طبیعت آبی بیرون آمده و با آرامش بر روی آن جا گرفته است. انطباق فرم معماری با شرایط طبیعی زمین  و احترام به محیط شکل گرفته.